Serce, mózg czy portfel? – zasady prowadzenie biznesu online zdaniem Garyego #zapytaj Garyego

Cześć,

Masz pomysł i już prowadzisz swój własny biznes on line, a może masz pomysł, a jeszcze nie wiesz na co zwrócić uwagę i szukasz wskazówek na biznes tak jak ja. Więc jak się uczyć to od najlepszych. Gary twórca popularnego kanału na youtube  takiego jak WineLibrary TV  wideo blog poświęcony winom (tu znajdziesz pierwszy odcinek: https://www.youtube.com/watch?v=5Vo0nykupIo)  lub #AskGaryVee wideo blog biznesowy, gdzie Gary odpowiada na różne pytania widzów.

Jeśli zastanawiasz się, jak promować biznes w internecie, jak zbudować społeczność, jak wybrać platformę? Jeśli zadajesz sobie to pytanie, to przeczytaj poniższe wskazówki, od mojego guru biznesu online.

  • Artykuł i treści, które działają – jak prowadzić swój własny dom mediowy?

Ludzie kupują sercem, a nie głową, a droga do serca każdego klienta prowadzi przez dobrą historię. Mimo, że platformy i kanały się zmieniają, zasady dobrego opowiadania historii pozostają takie same. Wartość marki jaką budujesz jest wprost proporcjonalna, do jakości treści jakie prezentujesz swojemu klientowi. Jakie treści są obecnie wartościowe: chwytające za serce, przebijające się przez tłum, dostosowane do platformy. Ale co jest najważniejsze, to, że prowadząc swój biznes on line, możesz w sposób nisko kosztowy go rozwijać. Najważniejszy jest pomysł na Twój przekaz treści, jakie prezentujesz. Bardzo fajnie historie opowiada Netflix, Red Bull, który tworzy filmy dotyczące sportu, Bardzo ważnym elementem jest, aby tworzyć treści każdego dnia, wg przemyślanej strategii biznesowej. To kosztuje bardzo dużo czasu, ale bez tego nie jesteś w stanie zbudować relacji ze swoim klientem. W początkowy okresie, kiedy zaczynasz i nie masz swojej społeczności, ważne jest, aby naprawdę treści przyciągały, ponieważ teraz obecnie jest ich bardzo dużo.

Poniżej podam Ci przykłady konkretnych treści, którym możesz zaciekawić odbiorcę: kulisy Twojej pracy zawodowej, wskazówki, jak coś zrobić, recenzję książek, merytoryczne wykłady, przykłady zastosowania Twojego produktu, wskazówki, które ja często stosuję, wywiady z ekspertem z branży, recenzję.  Powiem Ci, że najlepiej który  praktykiem, który dzieli się swoim doświadczeniem, ale także warto dobierać ekspertów, co ja także robię np w loży ekspertów, gdzie ludzie, który specjalizują się w HR lub też psychologii czy też prawa i księgowości. Na końcu powiem jeszcze o definicjach np. co to jest lejek sprzedaży wg roli praktyka. Wypierz kilka formatów dobrych dla siebie i na każdej z platform publikuj w inny sposób, tak aby odbiorca nie miał wrażenia, że czyta to samo w różnych kanałach.

Jak pisać treści, aby były one ciekawe dla odbiorców. Możemy mieć kilka możliwości: historię, które mają bohatera, który ma jakiś problem i w swoim artykule Ty ten problem rozwiązujesz. Kolejnym przykładem jest pokazanie problemu, pokazanie jak go można rozwiązać i podsumowanie problemu i rozwiązania. Przy podsumowaniu rozwiązani problemu, możesz zakomunikować swojemu klientowi, że wiesz jak rozwiązać jego problem w praktyce i tym rozwiązaniem jest np. Twój kurs on line.

  • Na różnych platformach, różne komunikaty do klientów, co to oznacza dla Ciebie? 

Jeśli wybierasz jakąś platformę,, to musisz dostosować sposób komunikacji właśnie do niej.Inne historie opowiada się na Facebook, a inne na Linkedine. Facebook dla Twoich klientów może służyć do wyszukiwania informacji, kontaktu z przyjaciółmi czy też z rodziną, ale także może 40 letnia kobieta szukać na nim produktów i inspirować się np. ubraniami jakie są publikowane na stronie jej ulubionej marki. Wiec bardzo ważnym działaniem jest dobranie grupy docelowej do platformy, której chcesz używać, ponieważ jak znasz swoją grupę, to wiesz jak do niej dotrzeć i nie marnować czasu ludzi na czytanie czy oglądania materiałów, które się nikomu  nie przydarzą. To jest tzw szacunek do Twojego potencjalnego klienta, który z jednej strony, czyta coś dla niego przydatne, ale z drugiej strony, nie są to oferty handlowe, tylko materiały edukacyjne, a dopiero potem oferta sprzedaży. Pewnie zapytasz się kiedy zapraszać ludzi do sprzedaży? Może być taka sytuacją, że jak zaczniesz publikować i dostarczać wartości dla klienta, to on sam zapyta się Ciebie o pomoc, lub ze swojej platformy przeniesiesz klienta na swoją stronę www, gdzie będzie zakładka oferta lub moje produkty dla Ciebie.

Bardzo ważnym elementem jest budowanie zaangażowania, które mierzysz poprzez ilość komentarzy, ilość polubień, ilość udostępnień, to wszystko powoduję, że widzisz, aktywność Twojej grupy docelowej. Wiemy, że na Instagramie bardzo ważne jest prezentowanie emocji pod różnymi kątami, ponieważ jest to praforma, która inspiruje ludzi do działania. Zaangażowanie, to także ilość Twojego czasu jaki poświęcasz na odpowiadanie na wiadomości od klientów, odpowiadanie na komentarze, czy też planowanie działań, o których informujesz ludzi. Bądź ciągle w kontakcie ze swoją społecznością.

  • Budżet na treści, czy na promocję i dystrybucję online?

Zdaniem Garego, 85% naszego budżetu powinniśmy przeznaczać na promocję, czyli na reklamę naszego biznesu, a pozostałą cześć na jakość treści. Może to być e-book, który wymaga odpowiedniej grafiki, lub też na filmik, który trzeba odpowiedniego montażu zanim zostanie opublikowany w sieci. Jednak najważniejsza  jest sama jakość treści filmu, który jeśli będzie doby, to przyciągnie odbiorców. Jeśli natomiast chodzi o reklamę, to warto pokazywać się swoim odbiorcą poprzez stosowanie reklam na Facebook. To jest najlepsza platforma dla reklam, pod warunkiem, że we właściwy sposób przygotujesz się do reklamowania tzn. dobierzesz odpowiednią grupę docelową, obierzesz target klientów do których chcesz dotrzeć, skonfigurujesz konto do reklam używając do tego pixela Facebooka. Jednak, aby dobrze realizować reklamy na Facebooku trzeba wejść głębiej w temat i zapoznać się z tym narzędziem. Jednak warto, ponieważ możesz dotrzeć do większości ludzi na tym świecie. Ja mam kilka postów, które promuje przy wsparciu tego narzędzia i widzę ile osób obejrzało reklamę, ile osób kliknęło, ile osób przeszło na mojego bloga.

  • Pytaj swoich klientów o zdanie i ich potrzeby, weryfikuj swój biznes 

Twój biznes ma szanse zaistnieć, jeśli będziesz swoich klientów pytać o zdanie, czyli jeśli zastosujesz co pewien czas jakiś rodzaj kampanii, w której zapytasz się czy to co robisz podoba się odbiorcom. W tym celu ja tworzę specjalne ankiety, które udostępniam w moich mediach społecznościowych. Jest to element sprawdzenia naszej idei i wizji biznesowej. W tej chwili tworzę dla Was krótki kurs na temat pozyskiwania klientów, który powstanie na postawie materiałów już opisywanych na moim blogu. Będą wdzięczna za informacje czy jesteś zainteresowany tym tematem, bo np. jest to dla Ciebie duży problem i potrzebujesz rozwiązania.

  • Podsumowanie

Podsumowując, czas skończyć z wymówkami i zacząć lub jeszcze mocniej kontynuować swoją pracę przy wsparciu internetu. Każdy może to robić. Niech przykładem dla Ciebie będzie mój projekt Biznesowe DNA, który bardzo mocno mnie rozwinął. Może zabrzmi to dziwnie, ale jak zaczynałam, to mój projekt miał wyglądał inaczej  niż to co dzisiaj zrobiłam, ponieważ biznes to droga i nie zawsze to o czy myślisz na początku, będzie tak samo wyglądało na końcu. To jest piękne i prawdziwe, dostosowuj się do klientów, partnerów, rynku.

Jeśli chcesz się dowiedzieć w szczegółach jak zbudowałam bloga biznesowego, napisz do mnie:)

pozdrawiam,

Ewa

 

Skorzystaj z mojego kursu:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *